TRABZON 2011 AVRUPA GENÇLİKBAŞKENTİ OLMAYA ADAY

Avrupa Gençlik Forumu (European Youth Forum) ’nun düzenleyicisi olduğu 2011 Avrupa Gençlik Başkenti (2011 European Youth Capital) için TRABZON adaylığını koyuyor. Trabzon Gençlik Derneği, sizlerin de desteğini bekliyor.

 Avrupa Gençlik Forumu (European Youth Forum) ’nun düzenleyicisi olduğu 2011 Avrupa Gençlik Başkenti (2011 European Youth Capital) için TRABZON adaylığını koyuyor.

Yalnızca gençlik oluşumları ve gençlik konseylerinin adaylık başvurusu yapabildiği 2011 Avrupa Gençlik Başkenti projesi için Trabzon Gençlik Merkezi olarak; Trabzon’u aday göstereceğiz.

Trabzon Gençlik Merkezi, Trabzon’un 2011’de Avrupa Gençlik Başkenti olması için çalışmalarda bulunacaktır.

Türkiye’nin Karadeniz bölgesinin ve hatta çevresindeki çok daha geniş bir bölgenin ekonomik ve kültürel merkezi olan Trabzon ili, EYC (Avrupa Gençlik Başkenti) ’ye 2011 yılında ev sahipliği yapma adaylığını açıklamadan mutluluk duyar.

Trabzon’un EYC adaylığında hem Trabzon açısından oluşacak yararlar hem de bunun Türkiye adına yapacağı katkılar göz önünde bulundurulmaktadır. Nüfusunun ortalama yaşı 26 olan ve 14 yaşın altında 24 milyon insanın yaşadığı Türkiye, Avrupa’nın en genç nüfusuna sahiptir. Trabzon’un EYC ev sahipliğine verdiği önem, bu organizasyonun, kentin altyapısının radikal bir şekilde geliştirilmesi ve kentin ve etrafındaki bölgenin kaynaklarının genç nüfusun faaliyetlere aktif katılımının desteklenmesine kanalize edilmesi konularında sahip olduğu büyük potansiyelden kaynaklanmaktadır. Bu nedenlerle, EYC’nin Trabzon’da düzenlenmesi sosyal bir proje hüviyetine de bürünmektedir. 

Şehrin tanıtımına yapacağı bariz katkıların yanı sıra, EYC’nin en az bunlar kadar önemli başka hedefleri de bulunmaktadır: bu organizasyonun uzun vadede bölgenin genç insanlarının programdan sağlayacağı faydaları azamiye çıkarması; yerel nüfusun, kentlerini Avrupa boyunda bir şehir olarak yeniden algılamaya ve değerlendirmeye yöneltmesi; ve yerel-bölgesel-ulusal-uluslararası ziyaretçilerin çerçevesinde Trabzon’un gençlerin şehri olduğu anlayışının güçlendirmesi hedeflenmektedir. 

Trabzon bir organizasyon şehri olma yolunda marka haline gelmiştir. 2007 yılında Trabzon’da 1. Karadeniz Oyunları düzenlenmiştir. Bunun yanısıra 2011 yılında yine Trabzon’da 2011 Avrupa Olimpik Gençlik Festivali düzenlenecektir. Neden bu denli önemli organizasyonların düzenlendiği Trabzon, 2011 yılında Avrupa Gençlik Başkenti olmasın ki… Herşey bizim elimizde. Gençlerin desteğini aldığımız sürece bu ünvana kavuşur ve Trabzon’u Avrupa’da marka haline getirebiliriz. Trabzon bu imkanları kullanabilecek ve iyi yönde değerlendirebilecek gençlere, yöneticilere ve halka sahip bir şehir.

You may also like...